Legenda o legendě + Krkonoše - hory bunkrů.[ 08.04.2022 - (ossack ]
Jelikož zdaleka ne každý chodí na facebook, nebo tuto síť podporuje, bylo by škoda, kdyby informace o nových knížkách měly být jen tam.
Pro fanoušky pancíře, betonu, ale i našich krásných hor mám dvě novinky.
Jedno je skutečně novinka a to sice knížka "Řopík" (ukázky v odkazu), kterou napsal a výkresy vybavil kolega Oldřich Gregar. Sešly se tak dvě legendy čs. opevnění a čs. bunkrologie. Fotografiemi a dalším pak doplnili kolegové Ladislav Čermák, Jan Lakosil, Tomáš Svoboda. Knížku můžete pořídit na eshopu Fortbooks za cenu 359Kč.

Další perlou do knihovny bunkrologa můžete přispět knížkou, která je už léta všude vyprodána (vyšla 2015), ale na eshopu KRNAPu se zázrakem objevila a je o ní nebývalý zájem. Kdo tedy má rád Krkonoše, bunkry, historii, Stráž Obrany Státu, armádu, tak si přijde na své u skvělé dvousvazkové publikace Radana Láška Krkonoše v roce 1938 - armáda a opevnění. Knížka je druhé, zásadně přepracované a doplněné vydání verze z roku 2001. Cena obou svazků dohromady je 419Kč. K dostání je buď přímo v infocentru KRNAPu ve Vrchlabí a nebo lze objednat poštou.

Rádi tedy zde těmto dvěma publikacím učiníme trochu reklamy.
Příjemné počtení!
 
 
Výkresy tvrzových objektů[ 01.07.2021 - (ossack ]
Na vědomost se dává, že do databáze přibyly výkresy tvrzových objektů od jednoho z našich dvorních dodavatelů této pauzáko-tušové nádhery - kolegy Zdeňka Komance.
Kompletní výkresovou dokumentací se tak ode dneška může pyšnit tvrz Smolkov (přidány MO-Sm-S 41 a MO-Sm-S 39), tvrz Bouda (přidán K-Ba-S 22a) a tvrz Horka (přidány K-Bg-S 11 a K-Bg-S 12a).
Nakonec jsme výkresy dělostřeleckého izolovaného srubu vetkli na kartu StM-S 50a, který směrem palby odpovídá. Vězte tedy, že jde o typový objekt jež se měl tvarem víceméně opakovat ve všech případech, kde se s ním počítalo (samozřejmě včetně zrcadlově otočených variant). Objekt se nikde ani nezapočal stavět a berte to tedy jen jako příklad toho, jak mohl vypadat.
Zdeňkovi velikánský dík ❤ a Vy se kochejte.
 
 
Tvrze v plánech[ 02.06.2021 - (ossack ]
Do databáze byly přidány další výkresy kolegy Zdeňka Komance. Tentokrát si přijdou na své fandové tvrzí, situací jejich podzemí a půdorysů včetně začlenění do vrstevnicových map.
Na které tvrze se dostala řada tentokrát? No přece na ty o kterých se hovoří jako o pěti stavebně dokončených.
  • Adam
  • Bouda
  • Hanička
  • Horka
  • Smolkov
Kochejte se 🙂, je čím a Zdeňkovi patří obdiv za mistrovství práce s tuší, metrem a trpělivost a samozřejmě velké poděkování!
 
 
Výkresy dělostřeleckých srubů tvrze Adam a zkušebního objektu EC[ 31.12.2020 - (ossack ]
Pokud jste snad nezaznamenali, což bych se divil, ale může se stát, do databáze byly nahrány nové výkresy kolegy Zdeňka Komance a dále Iva Vondrovského, který poskytl resp. Vladimíra Franceva, který pořídil. Jedná se tentokrát o velmi speciální objekty - jediný stupněný dělostřelecký srub našeho opevnění - K-Am-S 45 Jabůrek a dále pak K-Am-S 43 Veverka - oba veřejnosti nepřístupné z interiéru a tak to asi už navždy zůstane.
A tím třetím do party je cvičný objekt EC pro testy 8cm kanonu a 10cm houfnice na střelnici Akciové společnosti dříve Škodových závodů v Plzni - Záhorie/Hľboké.
Kochejte se a my samozřejmě všem výše uvedeným kolegům moc děkujeme!
 
 
Kabelová studna KS 55 / I. /C nalezena![ 07.12.2020 - (ossack ]
Další ze střípků historie kabelového propojení objektů těžkého opevnění zapadl do skládačky a "připojil" tak velmi důležitou pozorovatelnu R-S 91 do dosud neúplné kabelové sítě - tedy co do zdokumentování. Studnu nalezl specialista na tyto desítky let ztracené pozůstatky, kolega Michal Varyš a to za pomoci podkladů kolegů Petra Bělošického, Mirka Urbana a Davida Pekaře.