Nové přírůstky v databázi - další ZZ a tři nově nalezené kabelovky![ 5.4.2019 - (ossack ]
Do databáze nám utěšeně přibývají příspěvky od našich kolegů, ať už je to moc pěkná série fotek tvrze Hanička z dob jejího opětovného otevření veřejnosti, nebo další kousky z kategorie zvláštních zařízení. Miloši, Oto, díky!
Nyní přibyly dva kabelové objekty na Kralicku. Mnozí vědí, že nalézt je v přírodě bývá mnohdy velmi komplikované ne li nemožné. O to vice si ceníme, když se kolegům takový nález podaří. Letos se kolegovi Michalovi V. podařilo nalézt hned dva tři takové:
 • KS 01 / I. / C
 • KS 02 / I. / C
 • KS 02 / II. / C
  čímž se nám téměř zacelila díra na začátku úseku Králíky/Rokytnice v Orlických horách. Své napojení na kabelovou síť tak získaly objekty K-S 2 a K-S 3.
  Michale ještě jednou gratuluji a děkujeme!!!
 •  
   
  Nová várka výkresů Zdeňka Komance[ 20.3.2019 - (ossack ]
  Do databáze bylo uloženo 64 nových výkresů objektů a podzemí tvrzí + 4 opravené výkresy dělové otočné výsuvné věže K-Bg-S 12 na tvrzi 'Horka' (nyní Muzeum opevnění - dělostřelecká tvrz Hůrka). Autorem výkresů je opět Zdeněk Komanec, kterému patří znovu náš velký dík!
  Na své si tentokrát přijdou fandové levého křídla tvrze 'Bouda' a objektů S 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34.
  Extra speciální jsou pak dva kousky ze sestavy tvrze 'Adam' - S 40 a S41, stejně tak dva kousky z tvrze 'Smolkov' S 40 a S 42, tedy jedny z nejzajímavějších postavených objektů našeho opevnění.
  Zasnít se můžete nad výkresy nerealizovaných objektů tvrze 'Poustka' a prakticky kompletně zpracovaným podzemím tvrze 'Skutina'.
  Koho zajímají elektrické rozvody, může je zkoumat u další perly našeho pevnostního stavitelství a to sice třípatrové K-Bg-S 13, nebo krasavice s věží OR - tedy mé oblíbené MO-S 16.
  Co si budeme povídat, výkresový přírůstek, který opravdu stojí za to.
  No a kdo se rád těší, tak vězte, že se chystá další várka výkresů, tentokráte od Oldy Gregara a to budou lahůdky, které si troufám tvrdit viděl opravdu jen málokdo - taková otočná výsuvná kulometná věž... Vskutku neskutečné kousky, které díky rozměrům bude nutno skenovat na specializovaném pracovišti. Tak brzy u výkresů na viděnou
   
   
  Ježíšek 2018 je tu[ 4.12.2018 - (ossack ]
  Máme zde trochu s předstihem malého Ježíška - další várku celkem 103 nových výkresů od osvědčených kapacit Zdeňka Komance a Oldy Gregara v databázi. Tentokrát si přijdou na své hlavně fandové tvrzí, tedy jejich objektů a podzemí. Máme tu Adam, Boudu, Horku, Haničku, Jírovou horu i Smolkov a věřte mi, je na co se dívat. Opět mi to nedá, abych před Zdeňkem i Oldou nevysekl opravdu hluboký úklon s kloboučkem a poděkování za jejich perfektní práci a přístup! Je to prostě nádhera a díky moc! Velký dík patří též Michalovi Prášilovi za zpracování z pauzáků a papírové podoby.
  Pro opravdové fajnšmekry jedna specialita - výkresy původního, nerealizovaného návrhu objektu StM-S 31, který měl být nejvyzbrojenější pěchotní srub našeho opevnění. Celkem 10 těžkých kulometů (3 dvojčata, dva sólo ve zvonech, dva v rámci d4k), dva protitankové kanony a jeden minomet. Výkresy jsou uloženy pod jeho nakonec realizovanou variantou v podobě dvou rozdělených objektů StM-S 31a a StM-S 31b.
  Příjemné pokoukání a krásné Vánoce!
   
   
  80. let od vyhlášení všeobecné mobilizace 23.září 1938[ 23.9.2018 - (ossack ]
  Dnes, ve 22:20 hodin tomu bude právě 80 let od následující zprávy: "Vláda republiky Československé vyhlašuje podle §57. odst.1 a 3 zákona ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb.z. a n., o obraně státu, den 23. září 1938, jimž byla nařízena presidentem republiky podle §23. branného zákona mobilisace, za den vstupu státu Československého do branné pohotovosti.".
  Vzpomeňte na všechny ty muže, kteří už tu s námi bohužel nejsou a co tehdy v kritických dnech naplnili více jak 40 divizí a chtěli se bránit. Začal jim tehdy týden naděje. Vzpomeňte na ně jak každá/každý uznáte za vhodné. Zaslouží si to jak oni, tak republika, které v tehdejší podobě zbývalo pár dnů života.
  Je nám nesmírnou ctí mít možnost zachovat a připomínat odkaz Vás všech tam nahoře na nebeských hranicích. Děkujeme, že jste byli.
   
   
  Mobilizace ve fotografii[ 20.5.2018 - (ossack ]
  Mobilizace ve fotografii, Armáda a Stráž obrany státu v letech 1938–1939. Nová knížka od autorů Jardy Beneše a Jiřího Suchánka spatřila světlo světa a určitě jí doporučuji všem zájemcům nejen o opevnění, ale vůbec naše ozbrojené sbory v předvečer Druhé světové války. Knížku je možno sehnat např. ZDE, nebo ve standardní síti knihkupectví.