Fotografie z let dávných[ 14.9.2016 - (ossack ]
Ani se tomu nechce věřit, ale při přidávání posledních fotografií, které nám poskytl pan Jan Moravec, jsem si uvědomil, jak to všechno letí. A jaké kouzlo mají i fotografie poválečné z doby, kdy se o opevnění prakticky nemluvilo a jeho fotografie jsou tak spíše výjimkou než pravidlem.
Pokochejte se tedy klidem, jenž sálá z 50 let starých fotek, které sice nehýří barvami, ale mají kouzlo v něčem jiném a nijak menší. Mnozí na ta léta vzpomínají se slzou v oku, protože tak nějak 'vše bylo otevřené, nic nebylo zarostlé a hlavně v objektech se dalo i něco najít'. Dnešní doba je jiná, povětšinou jsou objekty pozavírané, naštěstí v některých je muzeum a lze si je tak prohlédnout, jen holt to kouzlo s baterkou MyDay se pro změnu vytratilo . Mimochodem správný bunkrolog naprosto přesně dokáže identifikovat zvuk, který se ozve při pádu této svítilny na podlahu prozkoumávaného objektu opevnění, kdy dojde zároveň k její dekomponentizaci. Ovšem po sestavení je schopna opět svítit.
Fajnšmekři si vzpomenou na prohlídky tvrze Bouda ještě s petrolejkami a dětmi, které si při snaze posvítit více beznadějně začoudily cylindr a bylo vymalováno. Jo, stálo to za to a kdo zažil, nezapomene. Jsem rád, že jsem u toho mohl být...

A mimochodem, když se vrátím k těm fotkám, vchodový objekt tvrze Hanička na fotografii již zmíněného pana Moravce z roku 1981, tedy začátku přestavby na objekt Kahan, taktéž stojí za to. Je zde krásně vidět jaké to je monstrum (v pozitivním slova smyslu) a jak to vypadá 'pod bunkrem'. Takže panu Moravcovi patří náš velký dík za příspěvek a máte li někdo fotografie podobné z let 45-90, taktéž je zde uvítáme.
 
 
PF 2016[ 24.12.2015 - (ossack ]
Vážení přátelé opevnění a zejména pak těch, kteří ho projektovali, stavěli a chtěli bránit. Rád bych Vám touto cestou popřál krásné Vánoce a nový rok 2016. Ať je plný nejen bunkráckého nadšení, ale i jiných radostí na poli ryze soukromém a osobním.

Chraň Bůh, ať Vám dnes, ničeho zlého netušíc, někdo stromek neozdobí jakýmkoliv veledílem dua Junek, Emmert. To už raději Bunkrologickou kuchařku Ládi Hrušky aneb sto a jeden řízek z paštiky.
Buďme stále hrdí na naší republiku i když se nám mnozí snaží tuto hrdost poblít svými činy. Nenechme si tu řvát kdejakého nácka s moudry, že by z nich Führer blahem ukápl a vlhnul. Třešničkám pak přeji hejna kosů a spoustu dalších dopisů z Nigérie ať se můžeme pobavit.
 
 
Krkonoše v roce 1938 - armáda a opevnění[ 7.7.2015 - (ossack ]
dlouho očekávaná knížka na téma obrany našich nejvyšších hor - 'Krkonoše v roce 1938' z pera kolegy Radana Láška, je konečně venku. Tak jako předchozí, neméně vynikající knížka, Postavení Vltava, vychází ve dvou částech - textové a fotografické.
Nezbývá než tento nový přírůstek bunkrologické literatury jednoznačně doporučit všem fandům bunkrů, armády, ale i Krkonoš.
 
 
Neztratil jste někdo navigaci?[ 1.4.2015 - (ossack ]
Pokud někdo z bunkráků postrádá navigaci, kterou mohl vytrousit někde v prostoru Mezivrší, ozvěte se, předáme kontakt na nálezce.
 
 
Interaktivní mapa československého opevnění z let 1935-38[ 2.1.2015 - (ossack ]
Pozorní uživatelé si možná už všimli, těm ostatním dávám tímto na vědomí, že jsme dnešního dne spustili léta slibovanou interaktivní mapu čs. opevnění.
Na kartách jednotlivých objektů zde na databázi je v sekci Digitální mapy k dispozici nová, oranžově zvýrazněná položka "Interaktivní mapa".
Naše mapa zobrazuje nejen těžké opevnění, ale i všechny zaměřené objekty opevnění lehkého a to sice nového i starého typu (řopíky i 36ky). Nechybí kabelové sítě všech příček a v neposlední řadě i palebné vějíře hlavních zbraní těžkých objektů. Mapa je klikací, takže po kliknutí na ten který objekt se Vám zobrazí jeho půdorys (LO i TO) a odkaz na databázi opevneni.cz či na ropiky.net.
Mapa má různé vrstvy, které se dají zapínat a vypínat vpravo v zaškrtávacích okénkách. To ale zjistíte sami jak si jí pustíte.
Proč jsou objekty na mapě různě barevné se dozvíte opět vpravo pod zaškrtávacím menu. Číslo u TO znamená odolnost, u LO pak typ objektu.
Středový zaměřovač tam není kvůli tomu, aby obtěžoval, ale aby se mohl použít jako označení např. místa, na které chcete upozornit kamaráda. Stačí vycentrovat mapu na toto místo a vlevo nahoře kliknout na "přímý odkaz na mapu", který se objeví pak vlevo dole a kamarád tak může koukat po zaslání tohoto odkazu přesně na to samé místo co Vy a to bez nějakého složitého navádění.
Mapa je doufám dost intuitivní, ale pokud by přesto bylo něco, co Vám nebude jasné, nebo nebude fungovat korektně (nemáme na rozdíl od jiných patent na rozum), tak to hlašte ideálně na našem diskusním fóru.
Zejména upozorňuji na palebné vějíře, kde i přes žádosti zůstaly tyto nevyslyšeny a s výjimkou kluků na MJ jsme bohužel žádná použitelná data nedostali. Tím pádem je výsledný palebný vějíř spočítán uměle na základě průměrovaných GPS souřadnic objektu, úhlu natočení zbraní a LPV a PPV. Nicméně snad to nějakou představu dá. Rádi samozřejmě budeme zpřesňovat.
3d část jsme z mapy vypustili s ohledem na to, že Google hodil na GE vidle a nehodlá to nadále podporovat. Pro nás to samozřejmě znamená, že se těžko proletíme nad linií TO a LO jako na srazu v Brně před třemi roky, ale zase mapa není tak datově náročná a totéž se týká HW.
To je asi vše co jsem chtěl napsat. Zbývá už "jen" velké poděkování všem, co za ta léta poskytli své souřadnice a to jak na opevneni.cz, tak i ropiky net a BlooDiKovi a Vláďovi Sýkorovi (OMS) za to, že taková mapa vůbec vznikla.
Užijte si tak tento trochu opožděný vánoční dárek.