Nová mapová vrstva v interaktivní mapě[ 2.8.2019 - (ossack ]
Netrvalo to dlouho a do naší Interaktivní mapy opevnění přibyla další vrstva map, tentokrát opět speciálek 1:25000 a to sice:
* mapový podklad RETM25 CZ
Dále byla mapa lehce optimalizována v rámci načítání WMS podkladů
 
 
Nová / ztracená a znovu nalezená kabelová studna + další ZZ v databázi.[ 4.7.2019 - (ossack ]
Do databáze nám po víkendu přibyl další dílek skládanky kabelové sítě na Kralicku. Vlastně ten poslední chybějící a dlouho nejasný. Kabelová studna se nachází 50cm pod kamenným násypem, takže kdo jiný jí mohl v takovém stavu najít než Michal Varyš . Na jeho příspěvky se vždycky těším, protože to jsou skutečně pecky a je za nimi cítit nesmírná snaha a úsilí pomoci rozluštit nejednu záhadu nejen kolem kabelovek. Ostatně ke kabelovkám se s Michalem ještě brzy myslím vrátíme.
Zatím se tedy pokochejte ztracenou a znovu nalezenou KS 1521 / C.
Na studnu byla napojena polní pozorovatelna nad Boříkovicemi.
Mimochodem nelze v tomto případě zapomenout i na ostatní, kteří zavdali důvod k bádání a měli tak zásluhu na tom, že se po mnoha letech našla. Minimálně na diskusním fóru třeba už 20.září 2006 kolega Pavel Holzknecht svým příspěvkem naznačil, že tu něco nehraje a zavdal tak důvod k dalšímu bádání na kterém se podíleli i další kolegové kabelovkáři a spol.
Všem, kteří přispěli k tomuto nálezu tak patří velký dík a gratulace!!!

A když jsme u těch nálezů, jsem rád, že zase přibývají zvláštní zařízení na všelikých zapomenutých komunikacích a zde by zase nebylo nic nebýt Miloše Doležala, takže Miloši, Tobě patří taktéž náš dík za Tvou práci!
 
 
Nová verze interaktivní mapy opevnění[ 4.6.2019 - (ossack ]
Ti, kdož sledují facebook to již vědí, my, co ho nemáme se to právě dozvídáme - světlo světa spatřila nová verze Interaktivní mapy opevnění, jež žije na adrese http://mapa.opevneni.cz.

Verze 4.50 (04.06.2019)
Přidán mapový podklad III. vojenské mapování CZ
Přidán mapový podklad III. vojenské mapování SK
Přidán mapový podklad RETM25 SK
Změněn design prvku pro výběr mapového podkladu
... oprava chyb (chybějící vějíře u atypických objektů aj.)
No a co to v reálu znamená? Přiznám se, že mé srdce bunkrologa zaplesá (sebechvála smrdí, ale tady mám prostě radost), neb III. vojenské mapování jsou ty ony mapy 1:75 000, které všichni známe a které reflektují předválečné hranice a tehdejší původní německé či maďarské ev. rumunské názvy sídel, díky kterým lze lépe chápat některé texty v archivech ať už ze složek jednotlivých objektů TO či zápisů pohraničních incidentů se SOS, eventuelně publikací Oty Holuba. Zdůrazňuji, že jde o komplet mapové podklady, tedy včetně Slovenska a ZKU!
Zkrátka až budete v archivu listovat třeba složkou R-S 69 a zjistíte, že jedním z jejích úkolů bylo postřelovat silnici Bartošovice - Liebenthal, snadno zjistíte kde takový Liebenthal tenkrát byl. To se z nových map dozvědět nelze. Samozřejmě lze podotknout, že ho lze najít i bez interaktivní mapy, ale takhle to má o chlup jiný rozměr.

Jen bych ještě rád upozornil předem, abychom předešli eventuálním dotazům/stížnostem ... mapy III.vojenského mapování jsou 'tak jak jsou', resp. tedy tak, jak nám je poskytují veřejné portály GOV a SAZP... tedy ne úplně rychlé, místy ne úplně ostré a místy také ne úplně přesně zkalibrované (přeci jen, jsou kolem 100 let staré). I přes tyto drobné nedostatky jsme rádi, že je máme. ;-).
Tak hodně zábavy!
 
 
Nové přírůstky v databázi - další ZZ a tři nově nalezené kabelovky![ 5.4.2019 - (ossack ]
Do databáze nám utěšeně přibývají příspěvky od našich kolegů, ať už je to moc pěkná série fotek tvrze Hanička z dob jejího opětovného otevření veřejnosti, nebo další kousky z kategorie zvláštních zařízení. Miloši, Oto, díky!
Nyní přibyly dva kabelové objekty na Kralicku. Mnozí vědí, že nalézt je v přírodě bývá mnohdy velmi komplikované ne li nemožné. O to vice si ceníme, když se kolegům takový nález podaří. Letos se kolegovi Michalovi V. podařilo nalézt hned dva tři takové:
 • KS 01 / I. / C
 • KS 02 / I. / C
 • KS 02 / II. / C
  čímž se nám téměř zacelila díra na začátku úseku Králíky/Rokytnice v Orlických horách. Své napojení na kabelovou síť tak získaly objekty K-S 2 a K-S 3.
  Michale ještě jednou gratuluji a děkujeme!!!
 •  
   
  Nová várka výkresů Zdeňka Komance[ 20.3.2019 - (ossack ]
  Do databáze bylo uloženo 64 nových výkresů objektů a podzemí tvrzí + 4 opravené výkresy dělové otočné výsuvné věže K-Bg-S 12 na tvrzi 'Horka' (nyní Muzeum opevnění - dělostřelecká tvrz Hůrka). Autorem výkresů je opět Zdeněk Komanec, kterému patří znovu náš velký dík!
  Na své si tentokrát přijdou fandové levého křídla tvrze 'Bouda' a objektů S 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34.
  Extra speciální jsou pak dva kousky ze sestavy tvrze 'Adam' - S 40 a S41, stejně tak dva kousky z tvrze 'Smolkov' S 40 a S 42, tedy jedny z nejzajímavějších postavených objektů našeho opevnění.
  Zasnít se můžete nad výkresy nerealizovaných objektů tvrze 'Poustka' a prakticky kompletně zpracovaným podzemím tvrze 'Skutina'.
  Koho zajímají elektrické rozvody, může je zkoumat u další perly našeho pevnostního stavitelství a to sice třípatrové K-Bg-S 13, nebo krasavice s věží OR - tedy mé oblíbené MO-S 16.
  Co si budeme povídat, výkresový přírůstek, který opravdu stojí za to.
  No a kdo se rád těší, tak vězte, že se chystá další várka výkresů, tentokráte od Oldy Gregara a to budou lahůdky, které si troufám tvrdit viděl opravdu jen málokdo - taková otočná výsuvná kulometná věž... Vskutku neskutečné kousky, které díky rozměrům bude nutno skenovat na specializovaném pracovišti. Tak brzy u výkresů na viděnou