Ježíšek 2018 je tu[ 4.12.2018 - (ossack ]
Máme zde trochu s předstihem malého Ježíška - další várku celkem 103 nových výkresů od osvědčených kapacit Zdeňka Komance a Oldy Gregara v databázi. Tentokrát si přijdou na své hlavně fandové tvrzí, tedy jejich objektů a podzemí. Máme tu Adam, Boudu, Horku, Haničku, Jírovou horu i Smolkov a věřte mi, je na co se dívat. Opět mi to nedá, abych před Zdeňkem i Oldou nevysekl opravdu hluboký úklon s kloboučkem a poděkování za jejich perfektní práci a přístup! Je to prostě nádhera a díky moc! Velký dík patří též Michalovi Prášilovi za zpracování z pauzáků a papírové podoby.
Pro opravdové fajnšmekry jedna specialita - výkresy původního, nerealizovaného návrhu objektu StM-S 31, který měl být nejvyzbrojenější pěchotní srub našeho opevnění. Celkem 10 těžkých kulometů (3 dvojčata, dva sólo ve zvonech, dva v rámci d4k), dva protitankové kanony a jeden minomet. Výkresy jsou uloženy pod jeho nakonec realizovanou variantou v podobě dvou rozdělených objektů StM-S 31a a StM-S 31b.
Příjemné pokoukání a krásné Vánoce!
 
 
80. let od vyhlášení všeobecné mobilizace 23.září 1938[ 23.9.2018 - (ossack ]
Dnes, ve 22:20 hodin tomu bude právě 80 let od následující zprávy: "Vláda republiky Československé vyhlašuje podle §57. odst.1 a 3 zákona ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb.z. a n., o obraně státu, den 23. září 1938, jimž byla nařízena presidentem republiky podle §23. branného zákona mobilisace, za den vstupu státu Československého do branné pohotovosti.".
Vzpomeňte na všechny ty muže, kteří už tu s námi bohužel nejsou a co tehdy v kritických dnech naplnili více jak 40 divizí a chtěli se bránit. Začal jim tehdy týden naděje. Vzpomeňte na ně jak každá/každý uznáte za vhodné. Zaslouží si to jak oni, tak republika, které v tehdejší podobě zbývalo pár dnů života.
Je nám nesmírnou ctí mít možnost zachovat a připomínat odkaz Vás všech tam nahoře na nebeských hranicích. Děkujeme, že jste byli.
 
 
Mobilizace ve fotografii[ 20.5.2018 - (ossack ]
Mobilizace ve fotografii, Armáda a Stráž obrany státu v letech 1938–1939. Nová knížka od autorů Jardy Beneše a Jiřího Suchánka spatřila světlo světa a určitě jí doporučuji všem zájemcům nejen o opevnění, ale vůbec naše ozbrojené sbory v předvečer Druhé světové války. Knížku je možno sehnat např. ZDE, nebo ve standardní síti knihkupectví.
 
 
Dalších 25 výkresů od Jana Škody[ 13.5.2018 - (ossack ]
Jsem moc rád, že se ke dvěma kamarádům Oldovi Gregarovi a Zdeňkovi Komancovi stran výkresů přidal další bunkrologický bard - Honza Škoda. Do databáze tím pádem přibylo dalších 25 výkresů a aktuálně jich tedy databáze obsahuje 478. Je skvěle, že pánové jsou ochotni se takto podělit o plody své práce. Chlapi díky za to co jste pro bunkry udělali!
 
 
Nové výkresy Oldřicha Gregara a Zdeňka Komance[ 11.5.2018 - (ossack ]
před víkendem se nám databáze rozrostla o dalších 108 nových výkresů od výše uvedených dvou pánů. Celkem tedy nyní databáze nabízí 453 výkresů těžkých objektů.
Při jejich zpracování jsme si opět s úžasem opakovali co práce to muselo všechno dát zaměřit, spočítat, nakreslit. A aby toho nebylo málo, tak si člověk u toho taky uvědomí jak krásné ty naše bunkry byly a jaká škoda je, že se na nich takto vyřádili nejdřív Němci, pak Kovošrot a nakonec vandalové. Až tedy někdy budete obcházet K-S 7, nebo K-S 9 vzpomeňte si na to, jak to těmto zarostlým ruinám sluší na výkresech a jak vypadaly v dobách své největší slávy.
Oldo, Zdeňku, opět a rád zde zkonsttuji, že mi je ctí! Poděkování pak patří i Michalovi Prášilovi, který se postaral o převedení do elekttronické podoby.